Bentley Bentley olalı böyle taş yememişti

İngiliz markalar olmasına rağmen, Bentley Alman VW ve Rolls Royce da yine bir Alman olan BMW bünyesinde yer alıyorlar ve yıllardır birbirlerine karşı oldukça centilmen bir mücadele sürdürerek bu günlere kadar başarılı bir şekilde geldiler. 1904 yılında ilk aracını üreten Rolls Royce ve 1919 yılında kurulan Bentley markaları, şüphesiz otomotiv tarihine damga vurmuş 2 önemli marka. Rolls Royce lüks araçlarıyla, Bentley ise yarışa dönük performans araçları ile geçmiş dönemlerde adlarını duyurmuş olsalar da, günümüz küresel ticaret şartlarında artık çok farklı tipte modeller üretmeye başladılar.

Açıkçası 2 marka arasında Bentley, Crossover kasa tipine sahip araç üreterek bir adım öne geçmiş gibi görünüyor. Her ne kadar Rolls Royce da helen bir Crossover aracın denemelerini kamuflajlı olarak yapıyor olsa da, Bentley’in Bentayga modeli ile yaptığı atak gerçekten de dikkat çekici oldu. Diğer taraftan Bentayga modeli nedeniyle 2 İngiliz marka, birbirlerine karşı geçmiş dönemlerden beri gelen bu centilmenliği bırakacak gibi görünüyor.
Bu durumun nedeni ise şüphesiz Rolls Royce CEO’sunun geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama. Bu doğrultuda Rolls Royce Crossover modelinin bambaşka bir araç olacağını, Bentley Bentayga gibi “Kamuflajlı bir Audi Q7” olmayacağını belirtti. Hatırlanacak olursa Bentley Bentayga modelinde kullanılan platform Audi Q7 modelinde de yer alan MLB-Evo platformu ve aynı platformu 2018 yılında yenilenecek VW Touareg ve Porsche Cayenne ile Lamborghini’nin Crossover modeli Urus da kullanacak. Tabii MLB-Evo platformunu kullanan araçlar bununla da sınırlı değil.Sedan kasa tipine sahip Yeni Audi A8 modelinde ve şimdilik Çin’e özel üretilen VW Phideon modelinde bile bu platform kullanılıyor. 
Bu arada Bentley Bentayga Dizel modelinde kullanılan motorun Q7’nin ürün gamının en üstünde yer alan SQ7‘de de aynen yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. Ancak Rolls Royce CEO’su motora değil, Bentayga’nın platformuna takmış durumda ve bir aracın platformunun çok çeşitli tipteki araçlarda kullanılmasının, olması gereken en yüksek konforu ve rafineliği bozacağı görüşüne sahip. Adının Cullinan olması beklenen Rolls Royce Crossover modelinde yer alan platformun ise yeni tanıtılan en pahalı Rolls Royce unvanına sahip Phantom ile aynı olduğunu ve bu araçlar için özel olarak geliştirildiğini belirtiyor. Ancak dikkat çekici olan Rolls Royce CEO’su Bentley Bentayga motorlarına en ufak bir şey söylemiyor çünkü Rolls Royce modellerinde kullanılan V12 motorlar da BMW tarafından üretiliyor ve 7.60li XDrive modelinde de halen kullanılıyor.
Kısacası Rolls Royce tarafından demek istenen şu ki; “Markamızın sahibi olan BMW’nin OKL platformunu kullanmayı biz de bilirdik, ancak öyle bir şey yapmadık. Platformu tamamen kendimiz tasarladık ve gerçek ve eşsiz konfor da ancak böyle sağlanır”. İşte Rolls Royce CEO’sunun “Kamuflajlı bir Audi Q7”  ifadesinden bizim anladığımız bu. Bentley’e atılmış bu taşın ağırlığı oldukça fazla ve yüz yıla yakın zamandır birbirleri ile centilmence mücadele eden bu 2 İngiliz marka, VW’nin tek platformla 10-15 kuş birden vurmaya çalışması nedeniyle biraz bir birbirine düşecek gibi görünüyor. 
Rolls Royce Cullinan test aracı
Facebook Comments