Yeni Mercedes G Serisi kokpiti tanıtıldı

Mercedes’in E Serisi ile başladığı içten dışa tanıtım açılımı, geçtiğimiz günlerde yeni A Serisi ve hafif ticari yeni Sprinter ile karşımıza tekrar çıkmıştı. Şimdi ise markanın en üst modellerinden bir tanesi olan G Serisi yani nam-ı diğer G-Wagen ile devam ediyor. 1979 yılında tanıtılmasına ve aradan yaklaşık 40 yıl geçmesine rağmen geleneksel tasarımını sıkı sıkıya koruyan modelin sabun kalıbı benzeri ikonik dış görünümünde önemli bir değişiklik beklenmezken, kabinde gerçekleşen değişim için devrim niteliğinde demek fazlasıyla mümkün görünüyor. 


Her ne kadar kokpitte yer alan gösterge ve düğmelerin yerlerinde önemli bir değişiklik yer almazken, tasarımları baştan aşağı değişmiş. Ayrıca S Serisi‘nden A Serisi‘ne kadar geniş bir ürün gamı aralığında kullanılmaya başlanan yekpare dijital gösterge ve bilgi eğlence ekranı G Serisi’nde de kendine yer bulmuş. Ancak sürücü karşısında yer alan dijital gösterge ekranı E Serisi de dahil olmak üzere opsiyon listesinde tercih edilebiliyor. G Serisi’nde de benzer bir şekilde opsiyon olarak alınabileceğini düşünüyoruz.
Üstte yeni Mercedes G Serisi
Diğer taraftan Türbin şeklindeki yuvarlak havalandırma ızgaraları da markanın son zamanlarda farklı modellerinde uyguladığı bir detay olmasıyla öne çıkıyor. Benzer şekilde 3 kollu sportif direksiyon simidi de artık yeni Sprinter modelinde bile yer alıyor ve G Serisi’nde de kendine yer bulmuş.
Her ne kadar dış tasarım anlamında önemli bir değişiklik beklenmiyor olsa da, aracın uzunluk ve genişlik ölçülerinde bir miktar büyüme olacağı tahmin ediliyor. Kabin fotoğraflarından anlaşıldığı kadarıyla, 2 ön koltuk arası kol dayamanın genişlemesi buna bir ipucu olabilir ancak kol dayamanın koltuklara olan mesafesi de azaldığı için kesin bir fikir veremiyor diye düşünüyoruz. 
Aracın tekniğinde ise, hem yol hem de arazi kabiliyetini arttıracak hissedilir değişiklikler bekleniyor. Bir önceki G Serisi 80’li yılların altyapısına sahipti ve ne kadar da olsa günümüz Mercedes modellerinin konforuna sahip değildi. Yeni modelin yeni tekniği ile birlikte konforunun da büyük oranda iyileşmesi bekleniyor. 
Kullanılacak motorlarda ise önemli değişiklikler gerçekleşecek. Mercedes yeni tanıttığı tüm üst düzey modellerde artık V6 silindirli motorlar yerine baştan aşağı yeniden tasarlanan sıralı 6 silindirli motorları kullanmaya başladı. Benzin olsun dizel motor olsun 6 silindirli motorlar artık sadece sıralı silindir dizilimi ile üretiliyor. Geçtiğimiz günlerde yenisi tanıtılan yeni CLS modelinde ve makyajlanan S Serisi‘nde durum aynen böyle gerçekleşmişti. Ayrıca Hybrid sisteminin de seçenekler arasına ilerleyen zamanlarda eklenmesi bekleniyor. Bu doğrultuda 3.0lt turbo-dizel motorlar 286ps (G350d) ve 340ps (G400d) güce sahip olacakken, 3.0lt turbo-benzin motor 370ps (G450) güce sahip olacak gibi görünüyor. 
Yeni Mercedes G Serisi 14 Ocak 2018 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtılacak ve satışına da 2018’in ilkbahar aylarında başlanacak. Ülkemize gelmesi ise yaz mevsimini bulabilir ve fiyatında önemli bir değişiklik olmayacaktır diye düşünüyoruz. Zaten bu aracı satın alan kişilerin de fiyata takılmadığı apaçık ortada. 

Facebook Comments