Yeni Renault Megane RS detayları ve fiyatı açıklandı

0
1190
yeni megane rs 2018

Renault’un geçtiğimiz aylarda tanıtılan performans modeli Megane RS‘in birçok önemli detayı açıklanmasına rağmen, performans ve fiyat verileri açıklanmamıştı. İşte bu detaylar sonunda açıklandı ve aracın siparişleri de Avrupa’da açıklamış oldu.

Hatırlanacak olursa daha önce kullanılan 2.0lt 4 silindirli turbo-benzin motorun yerine 1.8lt turbo-benzin motor kullanılmaya başlanmıştı. 280ps güç ve 390nm tork üretebilen bu motor, Alpine tarafından geçtiğimiz aylarda tanıtılan A110 modelinin bir versiyonu ve RS modeline uygun bir şekilde de güçlendirilmiş. Aracın 0-100km/s hızlanması ise 5.8sn olarak açıklanıyor.

Megane RS’in en büyük rakibi Honda Civic Type-R’ın 2.0lt’lik 320ps güce sahip olmasına rağmen elde ettiği hızlanma değeri ise Megane RS ile aynı. Ancak Megane RS’in sahip olduğu motorun 1.8lt hacme sahip olması özellikle son hız konusunda dezavantaj yaratabilir. Ancak tüm bunların yanında 4WS yani 4 tekerlek direksiyon sistemine sahip olması, özellikle Nürburgring gibi bol virajlı pistlerde ciddi bir avantaj sağlayabilir. Zaten birçok kişi de Megane RS’in “En hızlı önden çekişli” pist derecesini merakla bekliyor. Honda Civic Type-R bu rekoru şu anda 7 dakika 43 saniye ile elinde bulunduruyor.

Peki Renault Megane RS fiyatı ne kadar?

Diğer taraftan Renault Megane RS’in fiyatı da 37.600Euro olarak açıklandı. Bu fiyat 6 ileri manuel şanzımana sahip versiyon için geçerli ve 7 ileri DCT şanzıman için istenen fark da 1800Euro. Ayrıca aracın daha da sportif sürüş özelliklerine sahip olmasını isteyenler için 1500Euro karşılığında bir CUP paketi yer alıyor.  Bu paketin içinde daha sert bir süspansiyon sistemi, sınırlı kaymalı diferansiyel ve kırmızı boyalı Brembo fren kaliperleri yer alıyor.

Tüm bunların yanında, fotoğraflarda yer alan aracın kapsadığı özel sarı renk için 1600Euro, Bose ses sistemi için 600Euro, Alcantara kaplamalı koltuklar için 1500Euro, Head Up Display için 400Euro isteniyor . Ayrıca aracın çeşitli verilerini sürücüye yansıtan RS Monitor için de 250Euro ekstra ücret talep ediliyor. RS Monitor sisteminin bir de üst versiyonu olan RS Monitor Expert mevcut ve onun da fiyatı 450Euro olarak açıklanıyor.

Tüm donanımları ile birlikte bir araç alınmak istenirse fiyat 44.000Euro civarında gerçekleşiyor. Bu arada en büyük rakip Honda Civic Type-R’ın fiyatının 36.050Euro’dan başladığını da hatırlatmakta fayda var. Yani Megane RS’in fiyatı Type R’dan yaklaşık %5 civarında daha yüksek. Megane RS’in ülkemize gelmesi durumunda ise donanıma göre 270.000TL ile 300.000TL arasında bir fiyat aralığına sahip olabileceğini söylemek mümkün görünüyor.

Son olarak modelin Avrupa’da önümüzdeki Şubat ayında DCT otomatik şanzıman ile satılmaya başlanacağı, 6 ileri manuel şanzımanlı versiyonun ise ilk bahar aylarında satışına başlanacağı tahmin ediliyor.