Civic Type-R Pikap (Project P); Honda’nın beyin yakan SMMT aracı

Pikap kasa tipine sahip araçlar günden güne daha da sivilleşiyor. İnsanlar artık şehir için kullanımda bile daha uygun fiyatlı bu araçları SUV/Crossover modellere tercih edebiliyor. Tabi durum böyle olunca dikkat çekici şov araçları da ortaya çıkıyor. Bunlardan en sonuncusu ise Honda’nın Civic Type-R Pikap (Project P) modeli oldu.

Honda’nın Ürün Mühendisliği (Product Engineering) Departmanı tarafından hazırlanan araç, Birleşik Krallık’da her yıl düzenlenen SMMT (Society of Motor Manufacturers and Traders –  Otomotiv Üreticileri ve Tüccarları kurumu) Test Günleri için hazırlandı.

Civic Type-R Pikap (Project P) Teknik

Üretim öncesi prototip olarak sunulan Honda Civic Type-R modeli kullanılarak ortaya çıkartılan bu ilginç modelde motor değişikliğine gidilmemiş. Hali hazırda kullanılan 2.0lt turbo-benzin 325ps güce sahip araç önden çekişli yapısını da koruyor ve 0-100km/s hızlanmasını 6 saniyede tamamlarken, 265km/s maksimum hıza da çıkabiliyor.

Arka koltuk sırası ve bagajı iptal edilip yük bölmesi haline getirilen aracın, arkadaki dev spoileri de dahil tüm gövde kiti korunmuş. Üstelik süspansiyon sisteminin de HB araç ile aynı olduğu, konfor ve yol tutuş özelliklerinin de etkilenmediği açıklanmış. Ancak bu tip bir operasyondan sonra ağırlık dağılımının bir miktar da olsa öne daha fazla yığıldığını düşünüyoruz.

Her şeye rağmen Honda Civic Type-R Pikap’ın piste çıkması durumunda “En hızlı önden çekişli pikap” olacağı iddia ediliyor. Ancak hali hazırda piyasada yer alan pikapların içinde önden çekişli bir araca rastlamak epey zor. Keşke geçtiğimiz günlerde piste çıkan ancak elde ettiği zaman henüz açıklanmayan Ford F150 Raptor gibi bir rakip seçilseydi demeden de edemiyoruz. Type-R Pikap, daha hafif ve atik olması sayesinde 4×4 çekiş sistemine sahip ve kendisinden daha güçlü F-150 Raptor’u geçebilir diye düşünüyoruz. “En hızlı önden çekişli” Honda Civic Type-R bile birçok Super Sport modeli Nürburgring pistinde geride bırakmayı başarmıştı.

Otomobil’den bozma pikapların bazı dikkat çekenleri

Hatırlanacağı gibi otomobillerden bozma pikap modellerinin en ünlüsü Chevrolet markasının 1954-1987 yılları arasında üerettiği El Camino modelidir. Bu modelin yıllar sonra bile ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor. Daha önce 1 Nisan şakası olarak karşımıza çıkan E92 M3 modelinin, BMW’nin El Camino modelinden esinlenilerek tasarlandığını düşünüyoruz. El Camino’nun oldukça iri yarı ve güçlü bir V8 motora sahip SS versiyonu bile yer alıyordu.

chevrolet el camino ss
Chevrolet El Camino SS

Tabi BMW’nin bir de M departmanında kullanmak için 1 adet ürettiği E30 M3 pikap modeli oldukça dikkate çekiciydi. BMW E30 M3 Pikap, uzun yıllar BMW M Departmanı tarafından kullanıldıktan sonra baştan sonra tekrar yapılmış ve M Müzesinde yerini almıştı. Bu araç markanın sadece 1 adet ürettiği 4 farklı M3 modeli arasında yer alıyor.

Diğer taraftan Mercedes’in seri olarak Arjantin’de ürettiği ve uzun yıllar satışta olan bir otomobilden bozma pikap modeli yer alıyordu. W115 kasa Mercedes 220D modeli baz alınarak üretilen bu pikap, çok nadir bulunması ile halen özel bir yere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

mercedes w115 pikap
Mercedes W115 220d Pikap
Facebook Comments