Yangın ile sonuçlanan Tesla kazaları ne kadar? Üretim miktarına oranı nedir?

0
17
tesla kazaları

Elektrikli otomobiller her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve birçok marka da bu konudaki planlarını 2025 yılına göre yapıyor. Öyle ki; bu tarihlerde %40-50 civarında modelin elektrikli olabileceği bile konuşuluyor. Diğer taraftan, elektrikli otomobil konusunda en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Tesla kazaları diyebiliriz.

Şüphesiz Tesla tam elektrikli otomobillerin öncüsü ve özellikle de Alman markaların dizelden vazgeçmeye başlayarak elektrikli otomobillere yönlenmesini hızlandıran da bizzat kendisi. Tabi durum böyle olunca gözler de Tesla’nın üstünde oluyor. Denenmişlikleri içten yanmalı motora sahip araçlara göre çok ama çok az olan elektrikli araçlar, bu nedenle kafalarda bazı soru işaretleri uyandırıyor.

Özellikle Tesla’nın satışlarının artması ile bu araçta can kaybının yaşandığı bazı kazaların da doğal olarak artmaya başlaması birçok kişinin dikkatinden kaçmamıştır. Özellikle son zamanlarda otomotiv basınının haberleştirdiği yangın ile sonuçlanan Tesla kazaları fazlası ile konuşuluyor. Elektrikli araçların güç kaynağı olan pillerin bir kazada zarar görmesi sonucu ise şiddetli bir yangına neden olabileceği ise gayet açık bir gerçek.

tesla kazaları
Tesla Model S’in pilleri aracın altına yayılmış bir şekilde konumlanıyor.

İşte biz de bu doğrultuda; İlki 2013 yılında meydana gelen ve sonuncusu da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yangın ile sonuçlanan Tesla kazalarını listeleyeceğiz ve yangınlı kazaların bu tarihler arasındaki araç satışına orantılayıp yorumlayacağız.

Ekim 2013 – Mayıs 2018 arası yangın ile sonuçlanan Tesla kazaları

 1. Ekim 2013 – Can kaybı ve yaralanma yok – Seattle / ABD
 2. Ekim 2013 – Can kaybı ve yaralanma yok – Merida / Meksika
 3. Kasım 2013 – Can kaybı ve yaralanma yok – Tennessee /ABD
 4. Aralık 2014 – Can kaybı ve yaralanma yok – Toronto / Canada
 5. Mart 2014 – Can kaybı ve yaralanma yok
 6. Temmmuz 2014 – Sürücü (Hırsız) ağır yaralandı
 7. Haziran 2015 – Sürücü hayatını kaybetti – Malibu / ABD
 8. Ağustos 2016 – Can kaybı ve yaralanma yok – Fransa
 9. Kasım 2016 – Sürücü ve yolcu hayatını kaybetti
 10. Mart 2017 – Can kaybı ve yaralanma yok – Şarj sırasında – Çin
 11. Ağustos 2017 – Sürücü hafif yaralandı – California /ABD
 12. Ekim 2017 – Sürücü hafif yaralandı – Avusturya
 13. Mart 2018 – Sürücü hayatını kaybetti – California / ABD
 14. Mayıs 2018 – 2 çocuk hayatını kaybetti, 1 çocuk yaralandı – Florida / ABD

Yukarıdaki listeden de görüleceği gibi yaklaşık 5 yıllık bir zamanda 14 yangın ile sonuçlanan Tesla kazası meydana gelmiş ve bu kazalarda 5 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralanamış. (Bu değerler autoblog web sitesinden alınmıştır)

Aynı dönemde Tesla satışları ne kadar gerçekleşmiş?

2013 yılından 2018 ilk çeyreği sonuna kadar da 295,152 adet çeşitli modellerde Tesla araç satışı gerçekleşmiş. Bu değerler dikkate alındığı zaman ise 14 yangınlı kaza / 295,152 satış adeti hesaplaması yapılınca; karşımıza satılan her 100.000 araçtan yaklaşık 5 tanesinde yangın problemi çıktığı sonucuna varılabilir. Akılda daha rahat kalması açısından; Tesla’nın 1 milyon araç sattığı var sayılırsa her 1 milyon araçtan yaklaşık 50 tanesinde yangın problemi ortaya çıkmış denilebilir.

Bu arada; Keşke elimizde 2013 yılından itibaren satılmış içten yanmalı motora sahip araçlara ait yangınlı kaza istatistiği olsa biz de bu değerleri karşılaştırabilsek demeden edemiyoruz. Ancak bu tip bir veriyi ne kadar araştırsak da maalesef bulamadık.

Sonuç

Açıkçası bu değerler oldukça düşük görünüyor. Elektrikli otomobil teknolojisinin yeni ve denenmişliğinin de az olduğu düşünülürse bu oran bize göre başarılı. Ancak yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkan kazalar daha bir dikkat çekici oluyor. Söz konusu olan da elektrik olunca yangınlı kazalar daha da bir göze batıyor gibi görünüyor.

Aslında bu durum biraz da uçak kazaları ile özdeşleştirilebilir. Nasıl ki uçak kazaları, “Uçak düşmesi veya Taşınan yolcu / Sefer sayısı” oranına göre en güvenli seyahat yöntemi olmasına rağmen korkutucu bir etkiye sahipse, sanıyoruz ki aynı durum elektrikli otomobillerin yaptığı yangın ile sonuçlanan kazalar için de geçerli olacak gibi görünüyor. Bu nedenle biz Tesla kazalarının biraz da bu nedenle göz korkuttuğunu düşünüyoruz.