Yeni Renault Megane RS Trophy tanıtıldı

Renault’un merakla beklenen ateşli HB modeli Megane RS geçtiğimiz aylarda yenilenmişti. Diğer taraftan RS geleneğinin bir diğer önemli versiyonu; daha güçlü ve daha iyi yol tutuş özelliklerine sahip Trophy de tanıtıldı. Yeni Renault Megane RS Trophy, görsel olarak çok büyük farka doğal olarak sahip olmasa da, tekniğinde belirgin iyileşmelere sahip olması ile öne çıkıyor.

Yeni Renault Megane RS Trophy Teknik

Şüphesiz yüksek performanslı bir ateşli HB araç söz konusu olduğu zaman en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de aracın tekniği. Trophy versiyonunda, Yeni Renault Megane RS modelinde kullanılan 1.8lt turbo-benzin motor yer alıyor. Ancak güç 280ps’den 300ps’e ve tork da 390Nm’den 400Nm’ye yükselmiş. Bu motor değerleri 6 ileri manuel şanzımana ait ve 6 ileri çift-kavramaları otomatik şanzıman seçilmesi durumunda tork değeri 420Nm’ye yükseliyor.

Açıkçası 1.8lt hacminde bir turbo-benzin motordan elde edilen bu yüksek tork değeri, tork/hacim açısından turbo-dizel motorları bile kıskandıracak düzeyde olması ile dikkat çekiyor. Öyle ki elde edilen 233Nm/lt değeri günümüzde ancak yüksek güçlü 2.0lt turbo-dizel motorlardan alınabiliyor. Hatırlanacak olursa, Fiat da geçtiğimiz günlerde yüksek torklu yeni turbo-benzin motorlarını tanıtmıştı.

Diğer taraftan %7’nin üzerinde güç ve tork artışına rağmen hızlanma değeri bu oran kadar hissedilir değil. Normal versiyonda 5.8 saniye olan 0-100km/s hızlanma, Trophy versiyonunda 5.7 saniye olarak gerçekleşiyor.

Yeni Renault Megane RS Trophy’nin süspansiyon sistemi ve aktarma özellikler ise pist odaklı olmasıyla dikkat çekiyor. Daha sert süspansiyon sisteminin yanında sınırlı kaymalı diferansiyel sistemi de yol tutuşu daha iyi kılacaktır. Ayrıca normal versiyondan daha güçlü frenler ve daha hafif alaşım 19″ jantlar sayesinde, en azında pistteki tur zamanlarının daha iyi olacağını açık bir şekilde görülüyor. Tüm bunların yanında oturma pozisyonunun 20mm daha aşağıda konumlanmış olması daha sürüş deneyiminin daha hissiyatlı olmasını sağlayabilir. Tabi tüm bu teknik farklar, merakla beklenen Nürburgring turunun da büyük bir ihtimalle Trophy versiyonu ile yapılacağını da gösteriyor olabilir.

Son olarak En hızlı önden çekişli olabilmek için, rekor üstüne rekor kıran Honda Civic Type-R modelini geçmesi planlanan RS Trophy, 4WS yani 4 tekerleğin de kontrol edilebildiği direksiyon sistemine de güvenecek gibi görünüyor.

Facebook Comments