Yeni Ford Kuga tanıtıldı.

0
64
yeni ford kuga

3 yılın üstünde bir zaman önce önemli bir oranda makyajlanan Ford Kuga baştan aşağı yenilendi. Görünüm özelliklerinin yanında teknik olarak da belirgin değişimlere uğrayan yeni Ford Kuga, C Segmenti SUV/Crossover sınıfında dinamik tasarımı ve özellikleri ile dikkat çekecek gibi görünüyor.

Aracın dış tasarım özelliklerine bakıldığı zaman; Ford’un geniş panjur tasarımı kendini hemen öne çıkarıyor. Bir önceki kasada da baskın olan bu tasarım, başarılı bir şekilde farklı yapısı ile dikkat çekiyor. Yeni Ford Focus ve yeni Ford Fiesta modellerinde de gördüğümüz bu yeni ön tasarım, Yeni Ford Kuga’ya da oldukça yakışmış.

Ayrıca bir başka önemli değişim de arka tasarımda yaşanmış. Baştan aşağı değişen arka görünüm, artık çok daha dinamik ve akıcı hatlara sahip. Profil görünümde göze çarpan ve yönü tamamen değişen C sütunu ile kelebek cam bağlantısı ise, aracın geneline daha çok yakışmış. Bu tasarım detayları ile; Ford’un uzun zamandır kullandığı asimetrik tasarım özelliklerinin artık daha normal bile hale geldiğini düşünüyoruz.

İç tasarım ise aynen dışta olduğu baştan aşağı değişti. Yeni Fiesta ve yeni Focus’da yer alan kokpitin oldukça benzeri yeni Ford Kuga’da da kullanılmaya başlandı. Başarılı bir yerleşime sahip derli toplu yapı, aracın dışı ile uyumlu bir yapıya sahip.

Yeni Ford Kuga Teknik

Yeni Ford Focus’da da kullanılmaya başlanan C2 platformunun yer aldığı yeni Kuga,yerini aldığı modele göre 20mm daha fazla 2 dingil arası mesafeye ve 40mm daha fazla bir genişliğe sahip. Bu sayede çok daha ferah bir arka koltuk sırası ortaya çıktığı belirtildiği gibi, bagaja doğru kayar arka koltuk sırası sayesinde de arka diz mesafesinin sınıf lideri olacağı açıklanıyor.

Ağırlığı 90kg azalan araçta 2 adet hybrid, 2 adet dizel ve 2 adet de benzin motor seçeneği yer alıyor. 2.5lt atmosferik-benzin motora sahip şarj edilebilir hybrid sistem (PHEV) toplamda 225ps güç üretebiliyor. 14.4kWsaat pillere sahip bu sistem, sadece elektrikli olarak 50km kullanılabiliyor.

Turbo-dizel tarafında; 1.5lt ve 2.0lt olarak 2 farklı seçenek yer alıyor. 2.0lt seçenek 150ps ve 1.5lt seçenek ise 120ps güce sahip. 2.0lt motorun bir de aynı güçte ancak daha düşük tüketime sahip hafif-hybrid (mild-hybrid) olarak adlandırılan bir versiyonu yer alıyor.

Turbo-benzin tarafında ise; 1.5lt hacim seçeneğinin, 120ps ve 150ps olarak 2 farklı seçeneği mevcut. Gerek dizel gerekse de benzin motor seçeneklerinin, motor gücüne bağlı olarak 6 ileri manuel ve 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar ile sunulacak. Aynı sekilde 4×4 çekiş sistemi de motor gücüne göre seçenekler dahilinde yer alacak.

Yeni Ford Kuga’nın önümüzdeki haftalarda Avrupa’da satılmaya başlanacağı, ülkemize ise 2019 son çeyreğinde geleceği tahmin edilebilir. Fiyatının ise 1.5lt turbo-benzin giriş seviyesi donanım seçeneği ile 180.000TL’den başlamasını bekliyoruz.