VW Corrado; Porsche olacaktı VW oldu

İlginç bir VW Corrado hikayesi… Porsche ile VW arasında 1930’lu yılların başına dayanan sağlam bir ilişki vardır ve Porsche’nin kurucusu ve isim babası Ferdinand Porsche daha kendi adını taşıyan markayı kurmadan önce Adolf Hitler’in herkesin bütçesine uygun, 2 yetişkin ve 3 çocuğu alabilecek, az yakıt tüketen ve 100km/saat hıza çıkabilen bir araç talimatı doğrultusunda VW Beetle ile otomobil serüvenine başlamıştır. Zaten ilk Porsche modeli olan 356 da VW Beetle parçaları kullanılarak üretilmişti. Kısacası bu iki marka için tüm otomotiv dünyasındaki en ayrılmaz ikili bile denilebilir.

Porsche destekli 7 otomobil modeli

Ortada Ferry Porsche, sağda VW Beetle, solda Porsche 356
Günümüzde bu sıkı birliktelik hala ortak motor, şanzıman ve parça kullanımı ile yaygın bir şekilde devam ediyor. Konumuzun kahramanı olan ve yakın geçmişte üretilmiş olan bir VW modeli ise oldukça karmaşık bir süreç sonunda şekillendi ve Porsche ile VW arasında adeta gidip gelmişti. Bu modelin adı Corrado ve günümüzde hayatını Scirocco olarak sürdürüyor.
Porsche 944

VW Corrado nasıl ortaya çıktı?

Söylentilere göre VW Corrado modeli 1980’li yılların başında ilk tasarlandığında “Halk Porsche’si” olarak adlandırılan 944 modelinin devamı olarak düşünülüyordu. Ayrıca bu durumun daha öncesinde ilginç bir şekilde 944 modelinin de bir VW modeli olabileceği fikri dolaşıyordu. Yani farklı bir karar verilse karşımızda 944 görünümünde olan bir VW Corrado ve Corrado görünümde bir Porsche 944 olabilirdi.
2.jenerasyon VW Scirocco

Ancak;

Bu ilginç durum gerçekleşmedi ve Corrado modeli 1988 yılında o dönem 2. jenerasyonu satılan Scircco’nun yerine üretilmeye başlandı. Bir başka ilginç nokta ise Corrado isminin sonradan karar verilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. 1980’li yılların ortasında çekilen bir fotoğrafta Corrado prototipinde Scirocco yazısı net bir şekilde görülebiliyordu. Yani 3.jenerasyon Scrirocco olarak karşımıza çıkabilecek olan modelde Corrado adı kullanılacaktı. Bu arada 2.Jenerasyon Scirocco’nun da Corrado’nun 1988 yılında başlayan satışından 4 yıl sonra sonlandığını da belirtmekte fayda var. Yani Scirocco ve Corrado 1988-1992 yılları arasında beraber satıştaydılar.
VW Corrado-Scirocco prototip
Görüldüğü gibi Corrado konusunda VW’in kafası oldukça karışıktı ve Porsche mi olsun, VW mi olsun ya da model uzantısı Scirocco mu Corrado mu olsun derken ortaya oldukça başarılı ve değişik tasarıma sahip bir otomobil çıkmıştı. Üretildiği dönemde ise yerine üretilmesi düşünülen Porsche 944 modeli ile rakiplerdi ve her iki aracın karşılaştırmaları dergiler tarafından yapılıyordu.
Bu karmaşık ilişki modele ilgi gösteren müşterileri de etkilemişti ve model “Poor Man’s Porsche” yani “Fakir adamın Porsche’si” olarak da adlandırılmaya başlanmıştı. Bu isim daha önce zaten Porsche 914, 912, 924 ve 944 modelleri için de kullanılmıştı. Ancak “Fakir Adamın Porsche’si” ifadesinin aslında 1963 yılında turbo motora sahip Chevrolet Corvair Monza Spyder için neredeyse iki katı fiyata sahip olan daha güçsüz Porsche 356 modeli nedeniyle söylendiğini belirtmek isteriz.
Solda Porsche 356 sağda fakir adamın Porsche’si Chevrolet Corvair Monza Spyder

Bu ilginç VW Corrado hikayesinden sonra modelin kendisine geçelim.

Corrado 2.jenerasyon Golf ve Jetta (MK2) modellerinin platform, direksiyon sistemi, fren tertibatı ve süspansiyon sistemine sahipti. Diğer taraftan 6 silindirli motorlara sahip versiyonlarda bir sonraki Golf ve Vento’nun (MK3) süspansiyon sistemi ve aks yapısı kullanılmıştı. Tasarım ve üretim ise Karmann tarafından gerçekleştirilmişti. Önden çekişli ve modern benzin motorlarıyla sunulan Corrado’da motor tipine bağlı olarak 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyordu.

Farklı pazarlar için sunulan motor seçenekleri ise şu şekildeydi;

  • 1.8lt sıralı 4 silindir 8 supap atmosferik-benzin 137ps
  • 1.8lt sıralı 4 silindir 8 supap supercharger-benzin 163ps, 225nm (Corrado G60)
    • 0-100km hızlanma: 7.7 saniye
    • Maksimum hız: 225km/saat
  • 2.0lt sıralı 4 silindir 16 supap atmosferik-benzin 137ps
  • 2.0lt sıralı 4 silindir 8 supap atmosferik-benzin 117ps
  • 2.8lt sıralı VR6 silindir 8 supap atmosferik-benzin 181ps (Corrado VR6)
  • 2.9lt sıralı VR6 silindir 8 supap atmosferik-benzin 190ps (Corrado VR6)
Farklı ve sıra dışı motor seçeneklerine sahip olan Corrado, 55/45 ön-arka ağırlık dağılımı sayesinde döneminin önden çekişli araçları içerisinde en iyi yol tutuşa sahip modellerden birisi olarak sayılıyordu. Ayrıca 75km/saat hızda otomatik olarak yükselen ve 25km/saat hızda yerine geri oturan arka spoiler hem yol tutuşa katkıda bulunuyordu hem de dönemine göre oldukça ileri bir özellikti. Ayrıca istenildiğinde kokpit içinde bulunan bir düğme ile de kontrol edilebiliyordu.
VW’in “VW farkıyla Avrupalı Spor Otomobil” sloganıyla pazarladığı Corrado birçok dergi tarafından bulunduğu dönemin el ilginç araçlarından birisi olarak adlandırılmıştı. Öyle ki “VW’in en iyi sürücü odaklı aracı” ve “Ölmeden önce kullanılması gereken 25 otomobil” gibi övgülerin yapıldığı bir araç oldu. Ayrıca Top Gear ekibi tarafından da çok beğenildi. Ekip ayrıca Corrado için önden çekişli bir araç için çok iyi yol tutuşa ve geleceğin önemli klasiklerinden birisi olabileceği belirtmişti.
Tüm versiyonları ile yaklaşık 98.000 adet üretilen ve ülkemizde ender de olsa örneklerine rastladığımız Corrado bulunduğu dönemin özel modellerinden olan Opel Calibra ile sıkı bir rekabete girşmişti. Özellikle superchargerlı motora sahip olan Corrado G60 ve 6 silindirli Corrado VR6 modeli dikkat çeken ve koleksiyonlarda aranan bir araç haline gelmiştir.
Solda Corrado G60 sağda Corrado VR6
Facebook Comments