BMW i5 patent çizimleri ortaya çıktı

2016 yılı elektrikli otomobiller için oldukça hızlı bir şekilde geçiyor ve gün geçmiyor ki yeni bir elektrikli model ile ilgili gelişme yaşanmasın. Bunlardan sonuncusu ise elektrikli otomobiller konusunda elini çabuk tutan firmalardan olan BMW’nin i Serisi dahilinde patent başvurusu yaptığı i5 modeli oldu.


Mercedes elektrikli kamyon tanıtıldı

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Mercedes, BMW’nin i Serisi’ne rakip olarak EQ Serisi’ni Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı. Oldukça güçlü bir elektrik motor sistemine ve menzile sahip olan GLC büyüklüğündeki bu Crossover model Mercedes’in de artık oyuna dahil olduğunu gösteren en büyük işaretlerden birisiydi. Ayrıca marka yine aynı fuarda tam elektrikli kamyonunu da tanıtarak büyük sükse yapmıştı. Bu arada 2025 yılına kadar 10 farklı EQ modeli ile yollarda olunacağını belirten Mercedes’in bu konuda çok önemli ve kararlı hamlelerde bulunacağı yapılan resmi açıklamadan bile açık ve net bir şekilde belli oluyor. VW ise bu fuarda Mercedes EQ ve BMW i modellerine karşılık VW I.D’yi tanıtarak mücadele de artık ben de varım dedi. 
Diğer taraftan tam da Mercedes’in yeni modelleri ve EQ Serisi’ni tanıtarak elektrikli modeller ile ilgili atak yaptığı şu günlerde BMW’nin i5 modeli için Japon Patent Bürosu’na yaptığı başvurunun çizimleri ortaya çıktı. Bu tip gizli resim veya denemeler her ne kadar bazen birileri tarafından sızdırılıyor olsa da, bize göre BMW i5 çizimleri BMW tarafından kasıtlı olarak el altından dağıtıldı ve esas amacı da Mercedes’in hamlelerine karşılık olarak “Biz de boş durmuyoruz” yanıtı gibi görünüyor. Kısacası sadece Mercedes’e değil tüm dünyaya verilen bir mesaj niteliğinde gibi görünüyor. Modelin artık patent başvurusu yapılacak hale gelmiş olması da 2017 yılında üretim hali ve teknik özellikleri ile karşımıza çıkabileceğini gösteriyor. 2018 yılında ise satışına başlanabilir. 
Aracın genel görünümüne göz attığımız zaman ise spor model BMW i8 benzeri ön ve arka görünüm oldukça dikkat çekici. Ancak arka kısmın dar görüntüsü i3 modelini de anımsatmıyor değil. İki dingil arası mesafesi ise oldukça uzun ve bu da geniş bir arka koltuk sırasını gösteriyor olabilir. Teknik bilgiler konusunda en ufak bir detay bulunmasa da iki dingil arası oldukça geniş ve buraya önemli miktarda pil de sığdırılabilir. Menzillerin artık önümüzdeki 5 yıl içinde 600km’ye ulaşabileceği düşünülürse i5 modeli için de böyle bir sürüş mesafesi düşünmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca kullanılacak elektrik motorlarının da yüksek performansa sahip olacağını neredeyse kesin çünkü i3 modelinde bulunan 170ps gücünde motor bile aracı 0’dan 100km hıza 7.2 saniyede ulaştırabiliyor. 

Yapılan tüm bu hamlelerden de görüleceği gibi önümüzdeki 5 yıl elektrikli otomobiller açısından adeta milat olacak gibi görünüyor. Otomobil üreticilerinin büyük bir çoğunluğunun da 2025 yılına kadar birçok farklı sınıfta elektrikli model tanıtacağını açıklaması da işin ne kadar ciddi olduğunu ve artık bu araçları yollarda çok daha fazla görebileceğimizi gösteriyor diye düşünüyoruz.