BMW i5 Vision Dynamics tanıtıldı

Tesla’nın ön ayak olduğu tam elektrikli otomobil pazarında başta Alman markalar olmak üzere Avrupalıların geri kaldığını söylemek oldukça mümkün ve bu durum biraz da dizel motora sahip araçlarda fazlasıyla ısrar etmekten kaynaklandı diye düşünüyoruz. Ancak bugün basın mensupları için ön gösterime açılan Frankfurt Otomobil Fuarı’na adeta elektrikli otomobil yağdı ve Almanların birçok savaştan yenilgi ile ayrılmalarına rağmen güçlenerek çıktığını bir kez daha göstermeye gebe durumlar gerçekleşiyor.

Öyle ki Amerikan Tesla için rahatlıkla “Atı alan Üsküdar’ı geçti” diye düşünmemize rağmen başta Alman firmalar olmak üzere öyle bir atağa geçtiler ki; elektrikli otomobil pazarında önümüzdeki 10 yıl içinde nerelere gelebileceklerini tahmin etmek şimdiden hiç de zor görünmüyor. Birçok Avrupalı marka 2025 yılına kadar onlarca farklı tam elektrikli modeli ürün gamında sunacağını belirtirken dizel motoru da bırakacaklarını ifade ediyorlar. Diğer taraftan Tesla ve diğer amerikan firmaları da armut toplamıyor ve mevcut olandan daha ciddi bir rekabet ortamının elektrikli araçlar için oluşmaya başladığını düşünüyoruz.  
İşte bu atakları yapan Alman markalardan bir tanesi de şüphesiz BMW. Açıkçası Avrupalı markaların geneline bakıldığı zaman satış anlamında önemli bir yere sahip i3 ve i8 gibi elektrikli ve hybrid araçlara sahip olan marka, bu nedenle yaklaşan elektrikli araç savaşlarında gardını nispeten daha iyi bir şekilde almış gibi görünüyordu. Hybrid teknolojisine de oldukça önem veren BMW, ürün gamında yer alan birçok aracın hybrid versiyonunu da sunarak önemli bir başarıya imza attı. 2025 yılına kadar 25 elektrikli ve hybrid araç tanıtacağını açıklayan marka, bu araçların 12 tanesinin de tam elektrikli araçlardan oluşacağını belirtiyor. Şimdi ise i3 ve i8 modelleri arasında yer alacak ve BMW 5 Serisi boyutlarında olacak olan i5 modelinin konsept modeli olan  Vision Dynamics’i tanıttı.
Açıkçası görünüm olarak oldukça dinamik ve sportif hatlara sahip olan konsept modelin günümüz BMW modelleri ile pek de benzer bir noktası bulunmuyor diyebiliriz. Öyle ki BMW’nin en karakteristik noktası olan böbrek benzeri sağlı sollu ön panjur bile üzerinde logo olmasa başka araçlarla karıştırılabilir diye düşünüyoruz. En azından markaya çok hakim olmayan sıradan bir kişi normal BMW’yi tanımakta zorluk çekmeyecekken bu yeni böbrek tasarımı ile aracı tanımakta zorlanabilir. Geçtiğimiz günlerde de farklı bir böbrek tasarımı ile karşımıza çıkan BMW X7 konsepti herkesi şaşırtmıştı. Diğer taraftan Matruşka tasarımların havada uçtuğu günümüzde, bu yeni anlayışın öyle veya böyle farklılık yarattığı söylenebilir. Ancak genel anlamda araç oldukça şık ve Tesla’nın Model S ve 3 modelleri ile de benzer bir tasarıma sahip denilebilir. 
Aracın tasarım detaylarını bir kenara bırakıp ve motor sistemine gelecek olursak; Oldukça başarılı ve şimdilik en büyük rakip Tesla’nınkine benzer özellikler ile karşılaşıyoruz gibi görünüyor. Her ne kadar motor özellikleri henüz belirtilmemiş olsa da, 0-100km/s hızlanmasını 4 saniyenin hemen altında tamamlayacak olan model maksimum olarak 200km/s hıza çıkabiliyor. Ayrıca tüm bu başarılı performans değerlerinin yanında menzili de 600km olarak açıklanıyor. BMW i5 modelinin seri üretime geçmesi ise 2020 yılında bekleniyor.  
Son olarak elektrikli otomobillerin gelişmesinde en büyük etkenin pil teknolojisi olduğu bilincinde olan BMW, bu doğrultuda kendi tasarladığı ve ürettiği pilleri kullanabilmek için yakın zaman önce 200milyon Euro yani yaklaşık 820milyonTL’lik bir yatırım yapmıştı. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde 25 farklı hybrid ve elektrikli otomobil tanıtacağını belirten BMW, bu nedenle önümüzdeki yıllarda çok büyük atılımlar yapabilir diye düşünüyoruz.