Toyota Mega Cruiser; Japonların Hummer H1’e cevabı

Japon Toyota markası için, şüphesiz gerçek olarak adlandırılabilecek arazi araçları konusunda dünyanın en tecrübeli otomobil üreticilerinden bir tanesi. Bu başarının miladı sayabileceğimiz olay ise; 1950 yılında patlak veren Kore Savaşı ile birlikte Japon Ordusu’nun ihtiyacı olan Willys MB ve Land Rover benzeri hafif ve pratik arazi araçlarına ihtiyaç duyması diyebiliriz. Bu doğrultuda Toyota tarafında geliştirilen prototip BJ ve FJ serileri, 1954 yılında Land Cruiser olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Günümüze kadar da bu gelenek başarı ile devam etti. Diğer taraftan Land Cruiser modelinin başarılı bir marka haline gelmesi sonucu, farklı ihtiyaçlar için değişik Cruiser türevleri de Toyota tarafından üretildi. Küçükten büyüğe sıralarsak; Urban Cruiser, Land Cruiser Prado, Land Cruiser ve FJ Cruiser modelleri Toyota ürün gamında yer almıştı. Bazıları ise hala yer alıyor. Tüm bunların yanında devasa bir Cruiser modeli olan Toyota Mega Cruiser de Japonya pazarı için 1995-2002 yılları arasında üretilmişti.

Amerikan Ordusu tarafından 1984 beri kullanılan askeri arazi aracı Humvee benzeri tasarımı ile dikkatleri çeken Mega Cruiser, tıpkı Humvee gibi esas olarak Japon Ordusu’nda kullanılmak için üretilmişti. Ancak Humvee nasıl ki oluşan talep doğrultusunda 1992 yılında sivil bir model olarak da üretilmeye başlanıp Hummer H1 adı ile pazarlandıysa, Toyota da Mega Cruiser’da benzer bir yol izlemişti. Askeri versiyonlar BXD10 olarak adlandırılırken, sivil versiyonun kasa kodu BXD20’ydi. Esas olarak da Mega Cruiser adına sahipti. Ayrıca askeri amaçlar dışında Japon Polis ve İtfaiye Departmanları tarafından da tercih edildi.

Görünüm olarak Hummer H1 ile oldukça benzer olan Toyota Mega Cruiser’ın boyutları da benzerdi ancak Hummer H1’den bir tık daha büyüktü. Bu nedenle Mega adını sonuna kadar hak ediyordu. 5090mm uzunluğu Hummer H1’den tam 404mm daha fazlayken, yüksekliği de versiyona göre ortalama 100mm daha fazlaydı. Genişlik konusunda ise Hummer H1’in 2197mm ölçüsü 30mm daha genişti.

Solda Toyota Mega Cruiser, sağda Hummer H1

Toyota Mega Cruiser motor ve şanzıman

Hummer H1’de üretim süresinde kullanılan 5.7lt-6.6lt arası 5 farklı V8 atmosferik-benzin, atmosferik-dizel ve turbo-dizel motorun aksine Toyota Mega Cruiser modelinde sadece 1 adet motor seçeneği sunuluyordu. Üstelik ne bir V8 ne de bir benzin motor seçeneği ürün gamında yer alıyordu. 4.1lt hacmindeki sıralı 4 silindirli turbo-dizel motor tek seçenekti. Ayrıcabu motor  Toyota’nın Midibüs modellerinde de yer alıyordu.

Bloktan eksantrikli (OHV) ve 16 supablı 15B-FTE kodlu bu motor 155ps güce sahipken 382Nm tork üretebiliyordu. Diğer taraftan 4 silindirli motor, yapı itibariyle Hummer H1 motorlarından çok daha farklı olsa da, 2901kg ağırlığı ile Hummer H1’den yaklaşık %15-20 daha hafif olan Toyota Mega Cruiser’ı taşımakta zorlanmıyordu.

Toyota Mega Cruiser 15b-fte
15B-FTE kodlu, 4.1lt, OHV, sıralı 4 silindirli turbo-dizel motor

Güç ve tork ise 4×4 çekiş sistemine 4 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyordu. Arazi kabiliyetini en üst seviyeye taşıyan ön, arka ve ortada yer alan 3 adet diferansiyel kilidine sahip olan dev araç, ayrıca manevra kolaylığı sağlayan 4 tekerlek direksiyon sistemine (4WS) de sahipti. Yaklaşma açısı hariç, arazi sürüşü ile ilgili diğer tüm değerleri de Hummer H1’den daha iyiydi.

  • Yaklaşma açısı: Mega Cruiser: 49°, Hummer H1: 72°
  • Uzaklaşma açısı: Mega Cruiser: 45°, Hummer H1: 37.5°
  • Rampa açısı: Mega Cruiser: 33°, Hummer H1: 32.5°
  • Yerden yükseklik: Mega Cruiser: 41.91cm, Hummer H1: 40.64cm

Toyota Mega Cruiser’ın sonu

Toyota Mega Cruiser, Amerikan benzerinin aksine istenilen başarıyı sivil olarak gösteremedi ve satışları da oldukça düşük seviyelerde kaldı. Gerek askeri gerekse de sivil amaçlarla üretilmesine rağmen sadece 1995-2002 yılları arasında yer aldı. ABD ve Japonya arasındaki coğrafi özellikler ve otomobil kültürü farkı sonucu Mega Cruiser’ın hayatı bu şekilde sona erdi diye düşünüyoruz.

Ancak Hummer’ın şehir kullanımına uygun H2 ve H3 modellerine benzer bir şekilde Mega Cruiser’ın da daha hafif bir versiyonu sayabileceğimiz FJ Cruiser modeli, 2006 yılından 2017 yılına kadar farklı pazarlar için üretildi. Ülkemizde ise bir sigara markasının araçları olarak ara ara FJ Cruiser görme şansımız oluyordu.

Facebook Comments