Tesla Roadster Avrupa lansmanı İşviçre’de yapıldı.

2017 yılında tanıtım yapılan yeni Tesla Roadster otomobilseverler arasında büyük heyecana neden olmuştu. Sahip olduğu müthiş teknik özelliklerin yanında, daha sonra Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın diğer firması firması SpaceX’in Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderilmesi ilgiyi daha da yükseltmişti. Şimdi ise aracın Avrupa tanıtımı; İsviçre’ni Basel kentinde devam eden Grand Basel otomobil tasarım etkinliğinde gerçekleştirildi.

Grand Basel otomobil tasarım etkinliğinde sahne alan aracın 2017 tarihinde ABD’de tanıtılan araca göre tek farkı ise rengi. Daha önce metalik kırmızı tarzda bir renk ile karşımıza çıkan Tesla Roadster, bu sefer beyaz rengi ile kendini gösterdi. Diğer taraftan, üretim modelinin iç tasarımın bu etkinlikte netleşmesi bekleniyordu. Ancak böyle bir tanıtım maalesef gerçekleşmedi. Öyle görünüyor ki; daha önceden tanıtılan kokpit görüntüleri ile bir süre daha yetinmek zorundayız.

Üretim modelinin tüm detayları ile 2019 yılında tanıtılması beklenirken, satış tarihi olarak da 2020 yılı açıklanıyor. Halen siparişe açık olan elektrikli otomobilin başlangıç fiyatı ABD’de 200,000$ olarak açıklanıyor ve tüm opsiyonlar seçilince de 250,000$’a kadar çıkıyor. 50,000$ kapora vererek aracı şimdiden sipariş eden müşterilere ise Tesla model 3 hediyeli promosyon var.

Tesla Roadster teknik özellikler

0-100km/s hızlanmasını 1.9 saniyede, 0-160km/s hızlanmasını da 4.2 saniyede tamamlayan, 400km/s hızın üzerine çıkabilen ve 0-400mt mesafeyi de 8.8 saniyede geçebilen Tesla Roadster, 200kwsaat’lik pilleri sayesinde 1000km’lik de bir menzile sahip olmasıyla ağızları açık bırakıyor diyebiliriz. Ayrıca araçta bulunan 3 adet elektrik motoru tekerleklerde tam tamına 10.000Nm tork üretebiliyor. (Tekerlek torku = motor torku x şanzıman dişli oranı x diferansiyel dişli oranı) Tesla Roadster’da tek kademe şanzıman olduğu ve 2 motorun doğrudan her 2 tekere ve 1 motorun da doğrudan tek bir aksa çekiş verdiği düşünülürse, dişli oranı etkisi düşük denilebilir.
Bu değerler yeni Tesla Roadster’i dünyanın hızlı yani en yüksek hıza çıkabilen otomobili yapmasa da en iyi hızlanabilen otomobili yapıyor. Ancak yine de 400km/s üstünde bir hıza çıkabiliyor olması, Koenigsegg ve Bugatti arasında geçen, son olarak da Hennessey‘in dahil olacağı 0-400km/s-0 amonyak yarışı modasında Tesla’nın da kendini gösterebileceği anlamına geliyor. Hızlanma değerleri ve üretilen anormal düzeyde yüksek tork dikkate alındığında bu konuda sürprizlerle karşılaşılabilir.

Facebook Comments