Makyajlı VW Amarok test ediliyor

VW Amarok 2010 yılından beri çok ufak değişikliklerle günümüze kadar geldi. 2016 yılı yaz sonunda makyajlanması planlanan modelin 6 yıldır önemli bir değişikliğe uğramadan bu güne kadar gelmesi ve önemli rakipleri bulunmasına rağmen satış rakamlarını koruyabilmesi büyük bir başarı sayılabilir.

Diğer taraftan pikap sınıfı için 2015 yılında oldukça önemli değişiklikler oldu. Toyota Hilux, Nissan Navara, Mitsubishi L200 tamamen yenilenirken Ford Ranger yenilendi bile diyebileceğimiz bir makyaj operasyonu geçirdi. Sonuç olarak VW Amarok’un en büyük rakipleri kendilerini çok iyi bir şekilde yenilediler. Isuzu Dmax‘de makyajlandı ancak makyajlı Ford Ranger ve yeni Nissan Navara gibi henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Ancak bu 3 modelde 2016 yılında satışa sunulacak.

Yeni Nissan Navara fiyatları açıklandı, rakipleri ile durum nedir?

Ayrıca Renault 2016 yılında Nissan Navara bazlı Alaskan isimli pikap modelini satışa sunacak. 2017 yılında ise yine Nissan Navara bazlı Mercedes Pikap modelinin sunulacağı açıklanmıştı. Fiat ise 2016 yılında Mitsubishi L200 bazlı Fullback modelini ve bambaşka bir pikap modeli olan Toro modelini satışa sunmaya hazırlanıyor.

Sonuç olarak VW Amarok’un 5 rakibi de ciddi bir şekilde yenilendi ve 3-4 yeni rakipte önümüzdeki yıllarda eklenecek. Bu hamleler karşısında Amarok satışlarında düşüş ihtimali de oldukça kuvvetli görünüyor. Bu ihtimal nedeniyle VW kritik değişikliklerle Amarok’a makyaj operasyonu uygulayacaktır.

Aynı fiyata VW Amarok Canyon mu? VW Passat Comfortline mı?

2016 yılında yapılacak makyaj operasyonu ise hem motor, hem dış görünüm hem de kokpiti kapsayacak gibi görünüyor. Bu değişiklikler büyük ihtimalle şu şekilde gerçekleşebilir.
  • 2.0 litre bi-turbo dizel 180ps motor yeni VW Caravelle‘de kullanılmaya başlanan aynı hacim ancak gücü 204ps olan motor ile değişebilir. Bu motor ülkemizde satılmıyor ancak Avrupa’da halen satışta. 180ps güce sahip motora göre yaklaşık %15 daha az yakıt tüketen bu motor gerek performans gerekse de tüketim değerleri ile VW Amarok’a çok yakışacaktır.
  • 2.0litre turbo-dizel 140ps motor, diğer modellerde de kullanılan 150ps motor ile yenilenebilir.
  • Start-Stop sistemi Avrupa’da bulunan modellerde opsiyonel olarak zaten bulunuyor. Makyajlı modelde tüm serilerde standart olarak sunulması bekleniyor.
  • Halen kullanılmakta olan 6 ileri manuel ve 8 ileri tork konvertörlü ZF üretimi 8 ileri şanzımanın kullanılmaya devam edileceğini düşünüyoruz. Ancak 7 ileri DSG şanzımanın da kullanılma ihtimali olduğuna dair varsayımlar yapılıyor. Ancak bu ihtimalin çok uzak olduğunu düşünüyoruz. 
  • Aracın ön tasarımında ve far tasarımında ciddi değişiklikler bekleyebiliriz. Hem panjur hem de ön tampon tamamen değişebilir. Arka tasarımda ise Canyon modelinde bulunan karartılmış stop grubuna benzer bir değişiklikle karşılaşabiliriz.
  • Kokpitteki en büyük değişiklik bilgi-eğlence sisteminde gerçekleşecektir. Diğer VW modellerinde kullanılan Apple Car Play ve Android Auto özellikli oldukça kapsamlı bilgi-eğlence sistemleri kesin olarak makyajlı modelde de bulunacak diyebiliriz.
  • Döşeme tasarımı ve kumaşlar ile kokpitte bulunan dekoratif çıta renklerinin de değişim geçirmesi beklenebilir.
  • Tüm jant seçeneklerinde tasarımların değişmesi muhtemel görünüyor.
VW tarafından yapılan makyaj yada değişiklikler genelde model yılının başında duyuruluyor ve aynı yılın yaz aylarında bu değişiklikler modellere uygulanıyor. VW Amarok’un makyajlı modellerinin de 2016 yaz veya sonbahar aylarında ülkemizde olmasını bekleyebiliriz. Ancak stoklarda mevcut Amarok  modellerinin birikmesi durumunda makyajlı Amarok ülkemize 2017 model olarak yeni yılın ilk aylarında da gelebilir. Diğer taraftan mevcut modelden %1-%2 oranında daha yüksek fiyatla satılabilir. 

Facebook Comments