Yeni Skoda Octavia kendini kamuflajsız olarak gösterdi

0
160
yeni skoda octavia
yeni skoda octavia

Skoda’nın C Segmenti’nde yer alan Sedan modeli Octavia önümüzdeki haftalarda yenilenecek. Ancak tanıtım öncesinde, Skoda web sitesi araç konfigüratörüne ait olduğu düşünülen bir görsel, yeni Skoda Octavia tasarımı konusunda açık ve net bilgiler veriyor.

Genel hatları itibariyle, bir üst segmentte yer alan abisi Superb’e benzeyen Octavia, ayrıca kenarları yontulmuş ve daha yuvarlak hatlara sahip olan tasarımı ile dikkat çekiyor. Ayrıca mevcut kasanın geçtiğimiz yıl yapılan makyaj operasyonunda, farlar çift olacak şekilde bölünmüştü. Ancak bu riskli tasarım hamlesi birçok kişi tarafından yadırganmıştı. Öyle görünüyor ki; verilen ses yerine ulaşmış ve bu nedenle de Skoda tasarımcıları farları eski haline döndürmüş. Ayrıca incelen yapı da ön bakışların daha etkili ve sportif olmasını sağlamış. İncelen ve daha basık bir hal alan burun yapısı ise bu sportifliği destekler nitelikte. Tüm bunların yanında, en azından elimizdeki tek görselden aracın boyutlarının büyüdüğünü de söylemek mümkün görünüyor.

yeni skoda octavia
Yeni Skoda Octavia

Yeni Octavia’nın arka ve iç tasarımı konusunda ise herhangi bir görsel şimdilik yer almıyor. Ancak özellikle kokpit yapısında büyük bir değişim beklemek yerinde gibi görünüyor. Elde edilen gizli çekim görüntülerinden, aynen VW modellerinde olduğu gibi ekranın yukarı taşınacağı, havalandırma ızgaralarının da aşağı ineceği anlaşılıyor.

Yeni Skoda Octavia Kokpit

Yeni Skoda Octavia motor ve şanzımanlar

Bu konuda da herhangi bir açıklama ya da bilgi olmasa da, açıkcası kahin olmaya da gerek yok. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni VW Golf de bile mevcut motorlar yer aldı. Bu doğrultuda, VW Grubu’nun diğer modellerinde kullanılan sıralı 3 silindir 1.0lt turbo-benzin(115ps) ve sıralı 4 silindir 1.5lt turbo-benzin motorlar (130ps ve 150ps) aynen kullanılmaya devam edilecektir. Turbo – dizel tarafında ise 120ps gücündeki 1.6lt motor yerini alacaktır. Bu motorlar, 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG çift kavrama şanzımanlarla kombine edilecektir. Ayrıca hybrid ve elektrikli versiyonlarında ürün gamında yer alacağı tahmin edilebilir.

Bu konu da ilginiz çekebilir; 1.4TSI – 1.5TSI teknik karşılaştırma

Yeni Skoda Octavia’nın önümüzdeki haftalarda tanıtılmasını ve 2020 yılının 2. çeyreğinde, yani Mayıs-Haziran 2020 gibi ülkemizde olmasını bekliyoruz.