Alfa Romeo Stelvio nasıl bir SUV olabilir? Fiyatı ne olur?

İtalyan Alfa Romeo markasının geçmişi yarış başarıları ile doludur ve FCA (Fiat – Chrysler) Grubu markalarından efsane Ferrari ile de oldukça yakın bağları vardır. Gerek tasarımı gerekse de sürüş özellikleri ile birçok otomobilseverin gönlünde taht kurmuş olan marka geçmiş yıllarda 75, 155, 164 ve 156 gibi modellerle adından kuvvetli bir şekilde söz ettirmeyi başarmıştı. Ayrıca son zamanlarda ülkemizde satışa çıkardığı modeller ile de eski popülerliğini yakalama gayretinde olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Opel Insignia’da ne tip değişiklikler olabilir? Fiyatı ne olur?

Alfa Romeo Stelvio’nun 13.09.2016 tarihinde ortaya çıkan hatları en belirgin üretim modeli

Bu popülerlik ise açık bir şekilde düşük hacimli turbo-benzinli ve turbo-dizel Fiat motorlarını kullanması ile gerçekleşti. Bu sayede ülkemizin katı vergi yükünü iyi bir şekilde aşan marka Giulietta gibi tasarım olarak gerçekten de tutkulu olan bir model ile de dikkat çekmeyi başardı. Kompakt HB sınıfında yer alan Giulietta’nın tasarımı gerçekten de sınıfının standartlarına göre oldukça yüksek bir konumda yer alıyor. Ayrıca İtalyan marka 2015 yılında D segmentine Giulia modeli ile döneceğini de müjdeledi. İlk olarak BMW M3, Mercedes AMG C63 ve Audi RS4 gibi Alman premium markaların en üst ve performans modellerini hedef alan Giulia Quadrifoglio versiyonunu tanıtan marka bu atağıyla büyük ses getirmişti. Daha sonra ise Giulia’nın normal versiyonları da tanıtılmıştı. Bu versiyonların sahip olduğu motor seçenekleri arasında şimdilik düşük hacimli benzinli ve dizel motorlar yer almasada bir süre sonra bu seçeneklerin de seriye ekleneceğini düşünüyoruz.   
Diğer taraftan FCA Grubu yöneticileri markanın ne kadar özel bir yerinin olduğunu iyi bildikleri için Alfa Romeo ile yeni ve tutkulu modeller tasarlamaya devam ediyorlar. En son olarak SUV-Crossover sınıfında yer alacak olan Stelvio modelinin tanıtılacağı duyurulmuştu. Markanın yeni tasarım çizgilerini taşıyacak olan bu model bir süredir gizli testlerde yakalanıyor ve 2017 yılına kalmadan da tanıtılacağı tahmin ediliyor. Modelin kokpitinin bulanık bir şekilde göründüğü ve İtalyan tasarımcı Lorenzo Ramaciotti’nin aracın bagajında oturduğu fotoğraf ile bu basit tanıtım oldukça ses getirmişti. Bu fotoğraftan ayrıca oldukça bulanık olsa da modelin kokpitinin Giulia modeli ile oldukça benzer veya aynı olacağı da anlaşılıyor.
Sağda Alfa Romeo tasarımcısı Lorenzo Ramaciotti
Alfa Romeo Giulia kokpit

13.09.2016 tarihinde Alfa Romeo fabrikasında çekilen fotoğraftan anlaşıldığı kadarıyla modelin özellikle arka tasarımı FCA Grubu’nun bir diğer markası Maserati’nin SUV modeli Levante’ye ciddi şekilde benziyor.  Her ne kadar Maserati Levante modeli Porsche Cayenne, BMW X6 ve Mercedes GLE Coupe gibi modellere rakip olsada Stelvio bu modelin ve Giulia modelinin genel hatlarına sahip olacak gibi görünüyor.

Maserati Levante

Aynen bu şekilde tahminde bulunan bazı internet tasarımcıları da hem Giulia’yı hem de Maserati Levante’yi baz alan bazı photoshop çizimleri gerçekleştirmişler. Daha önce tanıtılan Giulia fotoğraflarının arka fonu üzerinde yapılan bu denemeler ciddi anlamda gerçekçi görünüyor. Açıkçası ön tasarımın Giulia’ya ciddi anlamda benzeyeceğini düşünüyoruz ancak arka tasarımda C sütununun daha dik bir şekilde olma ihtimali daha fazla. Bu hali ile biraz fantastik bir görünüme sahip ve çok da kullanışlı olmayacaktırç

Sol üstte Giulia (gerçek), sol altta Levante (gerçek), sağda Stelvio (çizim)
Bir diğer çizimde ise Stelvio modeli aynı sınıfta rakibi olan Jaguar F-Pace modeline oldukça benzer bir arka tasarım ile karşımıza çıkıyor. Ön tasarım yine Alfa Romeo’nun güncel çizgilerini barındırırken C sütunu daha geniş bir açıya sahip.  Bize göre bu tip bir tasarım hem arka baş mesafesi hem de bagaj genişliği için daha uygun.

Solda Jaguar F-Pace, sağda Alfa Romeo Stelvio (farklı bir çizim)

Modelde kullanılacak motorlar ise büyük ihtimalle Giulia modeli ile aynı olacaktır.  Giulia’da başlangıçta iki dizel bir de benzinli motor seçeneği bulunacak. Ancak bu motorların hiçbiri de maalesef ülkemize şimdilik uygun görünmüyor. 2.0 litre turbo-benzinli motor 200hp güce ve 330nm torka sahipken 2.2 litre turbo-dizel motor 150hp ve 180hp olarak iki farklı güce sahip. Tüm seçenekler 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken 8 ileri otomatik şanzıman opsiyon listesinde bulunuyor.

Alfa Romeo Giulia fiyatı ne kadar olabilir?

Diğer taraftan bu motorlar ile her iki modelin de ülkemizde başarılı olmasını beklemek hayalden öteye geçmeyecektir. Alfa Romeo’nun yeni makyajlanan Giulietta modelinde 1.4 turbo-benzinli 170hp ve 1.6 litre turbo-dizel 120ps gücünde iki tip düşük hacimli motoru bulunuyor. Bu motorlar hem Stelvio hem de Giulia’da kullanılırsa modellerin başarılı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca 7 ileri TCT (çift kavramalı) otomatik şanzıman ile satılmaları da olmazsa olmaz diyebiliriz.

Daha önce makyajlı Alfa Romeo Giulietta ve VW Golf arasında “Mantık mı? Duygu mu?” şeklinde bir karşılaştırma yapmıştık. Bu karşılaştırma sonucunda aynı motor, şanzıman ve donanım özelliklerine sahip olan bu iki modelin hemen hemen aynı fiyatlara sahip olduğunu görmüştük. Bu da bize Alfa Romeo modellerinin VW seviyesinde fiyatlara sahip olabileceğini gösteriyor diyebiliriz. Ancak Stelvio modeline karşılık gelen bir VW modeli bulunmuyor. Bu nedenle şu şekilde bir yaklaşımla fiyat hesaplayabiliriz.


Aynı fiyata Chevrolet Camaro 2.0 Turbo mu? BMW 4.18i Gran Coupe mi?

BMW modelleri ile VW modelleri arasında yaklaşık olarak %20-25 fiyat farkı bulunuyor. Buradan Alfa Romeo Stelvio modelinin rakibi olan BMW X3’den yaklaşık %25 ucuz olduğunu varsayalım. 1.6 lt turbo-benzinli 170ps güce sahip BMW X3, Türkiye paketi donanım ile 178.000TL fiyata sahip. Bu fiyattan %25 indirim uygularsak yaklaşık olarak 135.000TL fiyat elde edebiliriz. Ancak bu fiyatların tutabilmesi için Stelvio modelinde vergi avantajı bulunan 1.4lt turbo-benzinli 170ps güce sahip motorun ve TCT otomatik şanzımanın kullanılması şart.

Fiat 124 Spider fiyatı ne kadar olabilir?

Sonuç olarak Stelvio modeli oldukça iddialı bir tasarım ile geliyor. Modelin gerek dış gerekse de iç tasarımı Alfa Romeo hayranı olsun olmasın herkesi etkileyecek gibi görünüyor. Ayrıca aracın kokpit tasarımı da Giulia ile aynı olabilir ve kalitesinde de yükselme bekleniyor. Çok şey istiyor olabiliriz ancak bu tasarım özelliklerine bir de düşük hacimli motorlar eklenebilirse Alfa Romeo Stelvio kendisine premium Almanlar arasında daha uygun fiyatıyla bir yer bulabilir.

Tesla Model3 fiyatı Türkiye’de ne kadar olabilir?

D-SUV segmentinde yer alan diğer modeller

Facebook Comments