Mercedes model tanıtım hızı ile Audi ve BMW’nin önüne mi geçti?

Mercedes bulunduğumuz hafta sonunda başlayacak olan New York Otomobil Fuarı öncesinde 2015 yılında tanıttığı GLC modelinin sportif kasa tarzına sahip olan GLC Coupe versiyonunu tanıttı. Bu yeni modeli de eklediğimiz zaman Mercedes 2015 yılından bu güne kadar olan 18 ay içerisinde aşağıdaki modelleri ya yeniledi ya da makyajladı. Bu dönem içerisinde operasyon gören modeller ise şu şekilde sıralanıyor. (Ticari modeller hariç tutulmuştur)

18 ay içinde tanıtılan yeni modeller
18 ay içinde makyajlanan modeller
Yakın zamanda tanıtılacak veya makyajlanacak modeller

Görüldüğü gibi Mercedes bu dönemde 14 yeni model tanıtırken 6 modelini de makyaj ile tazelemiş. Yani neredeyse 3 haftada bir karşımıza Mercedes ile ilgili en az bir adet haber çıkmış bile diyebiliriz. Ayrıca burada belirtmediğimiz bazı özel modeller de bulunuyor. Önümüzdeki günlerde de bu hız aynen devam edecek gibi görünüyor. Yakın zamanda tanıtılması muhtemel olan modeller ise;

Yeni Mercedes E sınıfı küçük S mi? Yoksa büyük C mi?

 • Mercedes S Sınıfı (Makyaj)
 • Mercedes E Sınıfı Coupe 
 • Mercedes E Sınıfı Cabrio
 • Mercedes AMG E63 
 • Mercedes AMG C63 Cabrio
 • Mercedes Maybach E Sınıfı
 • Mercedes X Sınıfı Pikap
Sıraladığımız bu modeller de büyük bir ihtimalle 2-3 ay içerisinde tanıtılacak. Bu modeller ve tanıtılanlar da eklenince 18 ay içerisinde tanıtılmış ve tanıtılacak olan toplamda 26 farklı model ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu rakam gerçekten de çok ama çok ciddi bir rakam ve modellerin tümü de ana modeller. Özel seri veya farklı aksesuar paketlerine sahip yıl dönümü modelleri de değiller.
Audi ve BMW ile durum nedir?
Diğer taraftan Mercedes’in en büyük rakipleri BMW ve Audi bu dönemde ancak iki elin parmakları kadar modeli ya makyajladılar ya da yenilediler. Mercedes’in yeni tanıttığı modellerden bazıları daha önceden BMW ürün gamında bulunan ve oldukça da ilgi çeken araçlar olarak öne çıkıyor.

Yeni Mercedes E Serisi 1.6 dizel ile gelir mi?

Geçtiğimiz yıllarda BMW’de olup Mercedes ve Audi’de olmayan ve Mercedes’in yeni tanıttığı kasa tipleri;
 • BMW X4 – Mercedes GLC Coupe
 • BMW X6 – Mercedes GLE Coupe
BMW’de olup Mercedes ve Audi’de olmayan kasa tipleri ise;
 • BMW 3 Serisi Gran Tourismo – Mercedes C Sınıfı’nda ve Audi A4 modelinde Liftback kasa bulunmuyor.
 • BMW 4 Serisi Gran Coupe – Mercedes’te C Sınıfı 4 kapılı Coupe bulunmuyor
 • BMW 5 Serisi Gran Tourismo – Mercedes E Sınıfı’nda ve Audi A6 modelinde Liftback kasa bulunmuyor.
 • BMW i3 – Mercedes ve Audi’de tamamen farklı kasa olarak üretilen elektrikli kompakt model bulunmuyor
 • BMW i8 – Mercedes ve Audi’de tamamen farklı kasa olarak üretilen elektrikli spor model bulunmuyor
 • BMW 2 Serisi Cabrio – Mercedes’te A ve CLA Sınıfı cabrio bulunmuyor
Mercedes’in yeni tanıttığı veya tanıtacağı bazı kasa tipleri ne BMW’de ne de Audi’nin ürün gamında bulunmuyor. Bunlar;
Anlaşıldığı üzere Mercedes, BMW ve Audi karşısında hem eksik modellerini tamamlamış hem de daha farklı kasa tiplerini piyasaya sunarak ezeli  rakiplerini model çeşitliliği açısından geçmiş gibi görünüyor. Audi ise bu konuda BMW’den biraz daha geride bulunuyor.

Mercedes W124 E Sınıfı Cabrio 25.yılın kutluyor

Audi’de olan ancak Alman premium rakiplerinde olmayan bazı farklı kasa tipleri;
Şu anda markaların sundukları farklı kasa tipi adetleri aşağıdaki şekilde yer alıyor. 
 • Audi – 24 farklı kasa tipi
 • BMW – 27 farklı kasa tipi
 • Mercedes – 28 farklı kasa tipi
Not: Yukarıdaki miktarlar kasa tipleridir. 3 markanın da spor model departmanları olan S, RS, AMG ve M modelleri bu rakamlarda ayrıca belirtilmemiştir. Ör: BMW M3 ve 3.18i modelleri Sedan olarak tek bir kasa tipi içerisinde sayılmıştır. Kasa tipleri markaların Almanya web sitelerinden alınmıştır.

Mercedes markası 2015 yılında ve 2016 başında ürün gamına eklediği farklı kasa tiplerine sahip modeller sayesinde şu anda Alman premium markalar arasında en fazla kasa çeşitliliği sunan marka haline gelmiş bulunuyor. 2015 yılından önce rakiplerinin bu konuda gerisinde bulunan Mercedes’in yaptığı bu büyük hamle oldukça dikkat çekici ve etkileyici. Bu hamlelerin sonucu olarak da dünya çapındaki satışlarda ciddi artışlar gözleniyor ve daha da artacağa benziyor. Rakiplerini son hamlelerle model çeşitliliği açısından geçmiş olan marka yeni E Serisi Coupe ve Cabrio kasaları ve pikap modeli ile de bu farkı açacak gibi görünüyor.

Genesis EQ900L modeli Mercedes E Sınıfı fiyatına satılsa tercih edilir mi?

Diğer taraftan modellerin git gide birbirlerine benzemeleri ve Rus Matruşka bebek yakıştırması alması ayrıca Renault kaynaklı 1.5lt ve 1.6lt dizel motorların kullanılıyor olması bazı eleştirilere de neden oluyor. Her ne kadar Renault motorları gayet başarılı ve ideal motorlar da olsa bizim gözlemlediğimiz kadarıyla bu Mercedes almak isteyen müşterilerin kafalarında soru işaretine neden olabiliyor. Ancak her şeye rağmen ülkemizde vergi avantajı sağlaması nedeniyle daha ucuza Mercedes sahibi olabilmenin cazibesi Renault motor kullanımından kaynaklanan kafa karışıklığının önüne geçiyor diyebiliriz.

Mercedes neden bazı Renault motorlarını kullanıyor?

Tüm bu hamleler ve model çeşitliliğini arttırma gayretleri Mercedes’in daha da büyüyebilme ve rakiplerinin önüne geçebilme amacıyla gerçekleştiriliyor. Sonuçta Mercedes de ticari bir işletme ve sadece Alman rakipleri ile değil tüm dünyada bulunan diğer rakipleri ile de baş edebilmek zorunda. Büyüyemeyen firmaların yok olup gitme ihtimali bugün dünyanın ve globalleşmenin bir kuralı haline gelmiş durumda. İşte tüm bu model tanıtım atakları ve ortak motor kullanımının altında bu nedenin yattığına inanıyoruz.

Brabus’dan satılık klasik Mercedesler

Facebook Comments